4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

(Видео) Го снимив терористот како убива Израелци пред да биде убиен: член на Хамас го снимил почетокот на нападот врз Израел

Во источниот дел на Газа, утрото на 7 октомври, неколку минути по зори, чека група милитанти на Хамас. Некои биле натоварени во бел пик-ап, други на мотори. Тие поминуваат низ неколку последни проверки, уверувајќи се дека нивното оружје е подготвено. Експлозија во далечината се чини дека е сигнал за движење.

Додека брзаат кон границата, мажите извикуваат „Алаху Акбар“, израз што на арапски значи „Господ е голем“.

По три минути возење ја минуваат првата гранична ограда што ја дели Газа од Израел. Оградата е оштетена, оставајќи голем отвор низ кој минуваат. Тешко е да се знае дали е од експлозијата што се слушна неколку моменти претходно.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) му дадоа на Си-Ен-Ен снимка од првите моменти од нападот кои нудат нов поглед на дел од операцијата на Хамас започната од источната граница на Газа.

Видеото доаѓа од камерата на телото на еден од терористите кои учествувале во нападот. ИДФ соопшти дека го објави видеото за да покаже што се случило на 7 октомври, ден спореден со израелските власти со 11 септември, кога околу 1.200 луѓе беа убиени, а повеќе од 200 беа земени како заложници, пренесува Index.hr.