8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Следната недела се очекува нова седница: Одложено гласањето за влез на Шведска во НАТО

Комисијата за надворешни работи на турскиот Парламент денеска го одложи гласањето за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, дополнително одложувајќи ја одлуката за проширување на западната воена алијанса, по 18 месеци чекање.

Претседателот Фуат Октај рече дека комисијата, која е контролирана од владејачката партија на турскиот претседател Ердоган, ќе ги продолжи разговорите и дека законот за поддршка на шведската кандидатура може да биде на дневен ред следната недела, но не одреди датум.

– За сите наши пратеници да го одобрат членството на Шведска во НАТО, мора да бидат целосно убедени. За сето ова ќе разговараме на следниот состанок на комисијата за ова прашање – рече Октај по неколкучасовна дебата.

Комисијата може да донесува одлуки со просто мнозинство. Тој може да го повика шведскиот амбасадор да ги извести пратениците доколку е потребно и доколку тоа го дозволува собраниската регулатива, додаде Октај.

Шведска и Финска поднесоа барање за приклучување кон Северноатлантскиот договор во мај минатата година.

Во тоа време, Ердоган изрази приговори за двете барања бидејќи верува дека тие нордиски земји ги штитат луѓето кои Турција ги смета за терористи.

Во април Турција ја поддржа кандидатурата на Финска, но остана на резерва кон Шведска.

Иако Унгарија исто така не ја ратификуваше кандидатурата на Шведска, Турција се смета за главна пречка за влезот на Шведска во НАТО.