4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Палестинците во страв: израелските сили пуштаат летоци со предупредување да се напуштат деловите на јужниот дел на Газа

Израелските сили наводно фрлиле летоци со кои ги предупредуваат Палестинците да ги напуштат деловите на јужниот дел на Газа, велат жителите, стравувајќи од можно проширување на операциите.

Летоците пуштени во областите источно од јужниот град Кан Јунис ги предупредуваат цивилите да ја евакуираат областа и велат дека секој во близина на терористите или нивните позиции „ги става на ризик нивните животи“.

Слични летоци беа фрлени на северот на Газа неколку недели пред копнената инвазија.

Двајца локални известувачи кои живеат источно од Кан Јунис потврдуваат дека ги виделе флаерите за АП. Други споделија слики од летоците на социјалните мрежи.

Војската одби да ги коментира ваквите информации, пишуваат медиумите во регионот.