8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

„Мојот син излезе од автомобил затоа што не сакаше да се трка“: Трогателно признание на таткото на Емир од Сјеница, кој стоел кога другарот го удрил со автомобил со голема брзина

„Мојот син излезе од возилото, бидејќи не сакаше да се трка и да учествува во тоа. Беше на раскрсницата, односно кружниот тек во близина на хотел со двајца пријатели. Гледаше во телефонот, но тој не снимил ништо за социјалните мрежи, што докажува и содржината на неговиот уред,. Потоа бил покосен од автомобил“

Ова го раскажува низ солзи Зекрија Рожајац, чиј син Емир (21), познат како Буци, почина во вторникот вечерта, околу 22 часот, во родната Сјеница.

Според првите информации, Емир таа вечер бил со своето друштво во градот. Со него биле и Кадир Б.(17) и уште неколку момци.

„Со двајца пријатели, Емир застана на кружниот тек да разговара и да го чека крајот на трката. Кадир, наводно, изгубил контрола над возилото и со голема брзина го удрил Емир. Автомобилот се превртел и завршил на покривот на стотина метри од местото на трагедијата. Телото на мојот син одлета педесетина метри“, очајно раскажува таткото на загинатиот млад човек.

На местото на несреќата набрзо пристигнала полицијата и брзата помош.

„За жал, и покрај максималните напори на медицинскиот персонал, мојот син ја загуби битката за живот. Емир починал, а Кадир, како што слушнав, добил сериозни повреди и бил пренесен во болница. Страшно е тоа што се случи, тоа не му го посакувам на ниту еден родител. Имам постар син Елмир и ќерка Таида, но не знам како јас и мојата сопруга Нермина ќе продолжиме без нашиот емир“, вели Зекрија.

А роднините, пријателите, соседите на семејството на загинатиот млад човек се уште се во шок поради се што се случи.

„Цела Сјеница жали за Емир, кој во градот беше познат како доблесен млад човек, ценет и почитуван, како и неговото семејство“, вели роднина на повредениот млад човек.

Во тешка сообраќајна несреќа, синоќа, на улицата Новопазарска во Сјеница, Србија, загина Емир Р., а К. Б. бил тешко повреден.

Имено, Емир Р. излегол од автомобилот за да го сними својот пријател К. Б., кој сакал со голема брзина да помине покрај Емир за да направи видео за социјалните мрежи.