4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Украина: Русите погодија зграда, едно лице под урнатините, меѓу спасените има и дете

Најмалку едно лице загина во руски ракетен напад во текот на ноќта, кој погоди станбена зграда во источна Украина, соопштија властите.

Уште петмина, меѓу кои и едно дете, беа спасени, но се верува дека најмалку едно лице е заробено под урнатините по нападот на градот Селидово, северозападно од градот Донецк, окупиран од Русија, изјави министерот за внатрешни работи, Ихор Клименко.

„Четирикатницата е тешко оштетена“, рече тој на „Телеграм“.

Ирина Шушура, полициска медицинска сестра, изјави за „Ројтерс“ од местото на настанот дека двата напада биле околу 1 часот по полноќ, едниот удрил во зграда, а другиот на 100-ина метри од неа.

Спасувачките работници ги расчистуваа урнатините и ги предупредија жителите да не се приближуваат до структурата, која се чини дека била уништена од ударот.