4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Невиден топлотен бран во Бразил – Температури над 52 степени

Црвени предупредувања се издадени за речиси 3.000 градови низ Бразил, кои доживеаја невиден топлотен бран, јавува Би-Би-Си.

Рекорди беа срушени во повеќе области, вклучувајќи го и градот Рио де Жанеиро каде температурите се почувствуваа и до 52,5 степени.

Повеќе од 100 милиони луѓе се погодени од топлотниот бран, кој се очекува да трае најмалку до петок. Официјалните лица ова го припишуваат на феноменот Ел Нињо и климатските промени.

Во градот Сао Паоло во вторник попладне просечната температура беше 37,3 степени, објави Националниот институт за метеорологија (Инмет).

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“