-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Руско МНР
СВЕТ

Лавров: Потребен е итен прекин на огнот и решение за хуманитарната криза во Појасот Газа

Прекинот на огнот и усвојувањето мерки за решавање на хуманитарните проблеми во Појасот Газа се итни задачи во рамките на палестинско-израелскиот конфликт, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

„Хуманитарните проблеми се видливи на секој чекор. Непосредна и најитна задача е да се запрат непријателствата и да се преземат мерки за решавање на хуманитарната криза“, рече Лавров, пренесе агенцијата ТАСС.