-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Кинескиот претседател пристигна во САД за прв пат од 2017 година

Лидерот на Кина, Си Џинпинг, пристигна во Сан Франциско, каде што ќе учествува на состанокот на Азиско-пацифичката економска соработка (APEC) и ќе се сретне со американскиот претседател Џо Бајден.

Ова е прва посета на Си на САД од 2017 година, кога републиканскиот претседател Доналд Трамп беше во Белата куќа. Си ќе се сретне со Бајден утринава на непозната локација во пошироката област на Сан Франциско.

Тоа ќе биде прва билатерална средба меѓу двајцата лидери по една година.