10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Украински беспилотни летала лансирани на три руски региони: гранични области под напад, авиони соборени

Руските сили за воздушна одбрана соборија четири украински беспилотни летала над регионите Брјанск, Тамбов и Москва во текот на ноќта, соопшти руското Министерство за одбрана.

Гувернерот на областа Ојол Андреј Кличков претходно соопшти дека дрон е соборен на северозапад од регионот, дека нема повредени и дека инфраструктурата не е оштетена, јавува агенцијата РИА Новости.

Русија, откако ја нападна Украина во февруари минатата година, често најавува обиди за напад на украински беспилотни летала на пограничните области, полуостровот Крим и Москва.