8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Се тресе земјата, патиштата распукани: на Исланд паника поради вулканската ерупција

Речиси 900 земјотреси го погодија јужниот дел на Исланд во понеделникот, соопштија властите, покрај десетиците илјади потреси што го погодија регионот во последните недели додека земјата се подготвува за можна вулканска ерупција.

„Во моментот сме соочени со огромна неизвесност: дали ќе има ерупција и, доколку е така, каква штета ќе има“, изјави Метју Џејмс Робертс, истражувачки менаџер во Исландскиот метеоролошки институт.

Жителите на градот Гриндавик опишаа дека ги напуштиле своите домови во раните утрински часови во саботата, бидејќи земјата се тресела, патиштата пукнале и зградите претрпеле структурни оштетувања.

Ханс Вера, 56-годишен Белгиец, кој живее на Исланд од 1999 година, рече дека куќата на неговото семејство постојано се тресела.

„Постојано се тресеше, не можеше да се спие,“ изјавил Вера, кој со семејството привремено се преселил во предградијата на главниот град Рејкјавик.

„Не се само луѓето во Гриндавик шокирани од оваа ситуација, туку целиот Исланд“, рече тој.

Речиси сите 3.800 жители на градот успеале да најдат сместување кај членови на семејството или пријателите, а само 50-70 луѓе биле сместени во центрите за евакуација, рече спасувачот.

На некои евакуирани во неделата им беше дозволено да се вратат накратко во градот за да соберат документи, лекови или домашни миленици, но не им беше дозволено сами да возат.

Во говорот пред парламентот, исландската премиерка, Катрин Јакобсдотир, рече дека петочната евакуација на градот била направена имајќи ја предвид безбедноста на жителите, но го споделила своето сочувство со оние што биле принудени да ги напуштат своите домови.

„Како што сите можеме да замислиме, голема одлука е да се замолат луѓето да ги напуштат своите домови на краток рок. Сите чувствуваме колку е тешка оваа неизвесност врз нив. Се прават напори да се создаде простор за жителите да може да ги подигнат најпотребните работи, но безбедноста на луѓето е приоритет“, рече таа.