10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Израелците: Влеговме во таен тунел на Хамас – нивниот команден центар

Војската на Израел објави дека пронашла складиште со оружје на Хамас по упад во тунел под болницата во Газа.

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ), контраадмирал Даниел Хагари, изјави дека откритието било направено во детската болница Рантиси само еден ден откако биле евакуирани последните пациенти.

Болниците се во центарот на војната во последните денови. Хамас тврди дека не ги користи болниците како бази за своите операции. Болницата Рантиси остана без гориво минатата недела, а Израел им нареди на луѓето да ја напуштат додека продолжува копнената операција.

Во изјава за новинарите од Тел Авив, контраадмиралот Хагари рече дека во подрумот биле пронајдени „команден и контролен центар на Хамас, самоубиствени елеци, гранати, автомати АК-47, експлозивни направи, РПГ и друго оружје“.

„Најдовме и знаци кои покажуваат дека Хамас овде држел заложници“, рече тој.