-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Хезболах истрела две гранати врз Израел

Израелската армија соопшти дека во неколку градови на северот на земјата се огласиле ракетни сирени откако од Либан биле истрелани две минофрлачки гранати.

И двајцата паднале на отворен простор, соопшти војската, додавајќи дека одговорила со пукање кон изворот на пожарот.

Ова е последната рунда на размена на оган меѓу двајцата непријатели. Во неделата, најмалку 14 цивили беа ранети во Израел, откако Хезболах истрела противтенковска ракета. Во одделен напад, седум израелски војници беа ранети во близина на границата. На мрежата Икс, Иран Обсервер објави видео за кое тврдат дека е дел од гранатирањето на Израел од страна на Хезболах.