4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

СЗО ја загуби комуникацијата со болницата Ал Шифа во Газа

Светската здравствена организација (СЗО) изрази сериозна загриженост поради губењето на комуникацијата со нејзините контакти во болницата Ал Шифа, северна Газа. Ситуацијата, предизвикана од борбите, доведе до прекин на работата во најголемиот болнички комплекс во палестинската енклава, а портпаролот на Министерството за здравство во Газа истакна дека болницата останала без гориво.

СЗО ја истакна сериозната загриженост за безбедноста на здравствените работници, стотици болни и повредени пациенти, вклучително и новороденчиња на апарати за одржување во живот и раселените лица заробени во болниците. Покрај тоа, организацијата повика на итен прекин на огнот во Газа за да се овозможи хуманитарна помош.

Портпаролот на израелската армија Даниел Хагари најави дека армијата денеска ќе изврши евакуација на новороденчињата од болницата Ал Шифа во Газа.

– Персоналот на болницата Ал Шифа побара наша помош за префрлање на бебињата на безбедно, а ние ќе им ја пружиме потребната поддршка – рече Хагари на прес-конференцијата.

И покрај овие напори, израелската невладина организација Лекари за човекови права-Израел објави трагично губење на две предвремено родени бебиња поради недостиг на гориво, што го спречи продолжувањето на неонаталната нега во Ал Шифа.