8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Пукање во Марсеј, две лица загинаа, тројца се повредени

Во престрелка во 16-иот арондисман во францускиот град Марсеј две лица загинаа, а три се повредени.

Престрелката се случила синоќа нешто пред 23:00 часот на паркингот на Мекдоналдс, јавија француските медиуми.

Веднаш била повикана полиција која на лице место открила возило со пет лица.

Возачот на возраст од 23 години бил пронајден мртов, како и еден од патниците.

Во истото возило биле пронајдени уште три лица, кои се повредени.

Еден од лицата бил погоден со куршум во градите и неговиот живот е во опасност.

Другите две лица се жена повредена во раката и раката и маж повреден од фрагменти од куршум.

На местото на настанот се пронајдени 24 чаури од калашников.

Во близина е откриено запалено возило, за кое се претпоставува дека е на напаѓачот.