10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Фото Владина прес служба на Израел
СВЕТ

Нетанјаху контра Макрон: „Неговата изјава за Газа е морално некоректна“

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, остро ја осуди изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон со која го критикува Израел за убивање бебиња и постари лица во Појасот Газа и го повтори својот повик за прекин на огнот.

На синоќешната прес-конференција Нетанјаху рече дека францускиот претседател „направил сериозна грешка, фактички и морално“ обвинувајќи го Израел за намерно бомбардирање цивили.

„Хамас спречува евакуација на цивили, а не на Израел! Израел им кажува да си заминат“, рече Нетанјаху, обвинувајќи ги членовите на Хамас дека пукале во хуманитарен коридор, поставен за евакуација на жителите на северна Газа, како и користење на цивили како жив штит.

„Не е Израел тој што се сместува во болници, училишта и згради на ОН, туку Хамас. И затоа не Израел, туку Хамас е одговорен за повредување на цивили“, рече израелскиот лидер, предупредувајќи ги Макрон и другите пријатели дека не треба да им се дава имунитет на терористите кои ќе извршат двојно воено злосторство.

„Навистина правиме се’ за да ја минимизираме штетата врз цивилите и неборците, но нема да му дадеме на Хамас дозвола да ги убива нашите граѓани без одговор“, додаде Нетанјаху.

Макрон е еден од западните лидери кои го посетија Израел во знак на солидарност по нападите на Хамас на 7 октомври во кои загинаа околу 1.200 луѓе, главно цивили, а зедоа 240 заложници.

Потоа, во израелското бомбардирање и последователната копнена офанзива во Газа, загинаа повеќе од 11.000 луѓе, меѓу кои две третини беа жени и деца, а 2.700 се исчезнати и се верува дека се затрупани во урнатините.

За време на посетата, Макрон ја повика меѓународната коалиција против Исламската држава да се прошири и да ја вклучи борбата против Хамас.

Тој, меѓутоа, неодамна се изјасни против операцијата на Израел за уништување на Хамас во Газа и на меѓународната мировна конференција во Париз изминатиот викенд изјави дека Франција ја дели „волјата на Израел да се ослободи од тероризмот“, но не се согласува дека најдобриот начин за одбрана на Израел е масовно бомбардирање на Газа.

Макрон додаде дека нема оправдување за наводното израелско бомбардирање на, како што рече, „тие бебиња, тие жени, тие стари луѓе“.

По критиките на Нетанјаху, француски дипломатски извор, според израелските медиуми, се обидел да отстапи од таа изјава и рекол дека Макрон никогаш не сугерирал и не мислел дека израелските сили намерно гаѓаат цивили и дека постојано кажува дека употребата на заложници и цивилното население од Хамас е неприфатлива уцена.