-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Макрон предупредува на „неподносливо“ обновување на антисемитизмот во Франција

Соочен со сè почести антисемитски инциденти во Франција, претседателот Емануел Макрон (Емануел Макрон) апелираше до своите сонародници да се спротивстават на „неподносливото“ заживување на „нескротливиот“ антисемитизам.

Во отвореното писмо објавено во весникот Le Parisien, Макрон напиша дека Франција во која се борат еврејските сограѓани не е вистинска Франција.

– Франција во која Французите се плашат поради својата религија или потекло не е Франција – се истакнува во писмото.

Макрон предупреди на опасноста од поделба во земјата, нагласувајќи дека во историјата на Франција „антисемитизмот отсекогаш бил увертира за друга омраза и расизам“.

Зборувајќи за војната во Газа, Макрон ја изрази својата желба за правда, мир и безбедност за израелскиот и палестинскиот народ на таа држава во регионот.

Според Макрон, повеќе од 1.000 антисемитски инциденти се регистрирани во Франција за еден месец, што претставува трикратно зголемување во споредба со целата минатата година.

Ова писмо доаѓа непосредно пред големиот митинг против антисемитизмот во Париз, но Макрон нема да учествува на протестите иницирани од претседателот на Националното собрание Јаел Браун-Пиве и претседателот на Сенатот Жерар Ларше.