4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Израел порача: Хезболах не треба да си игра со оган, тоа ќе ја запечати судбината на Либан

Израел во саботата вечерта му кажа на Хезболах дека нивното влегување во војната ќе ја запечати судбината на Либан.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го предупреди Хезболах „да не греши и да војува и тоа ќе биде грешка на нивниот живот. Тој верува дека тоа ќе ја запечати судбината на Либан“.

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави дека на северната граница „провокациите се претвориле во агресија и дека му рекол на Хезболах да не „игра со оган“.

Тој додаде дека најголемиот дел од израелските воздушни напади не се насочени кон Газа, туку кон север.

– Граѓаните на Либан мора да знаат дека ако (лидерот на Хезболах, Хасан) Насрала погреши, судбината на Бејрут би можела да биде како судбината на Газа – рече тој.

Насралах претходно во саботата изјави дека неговото движење вовело ново оружје во серија напади во јужниот дел на Либан.

– Во текот на минатата недела имаше ескалација на бројот на операции и видот на употребеното оружје, бидејќи за прв пат употребивме самоубиствени беспилотни летала и ракети Буркан, кои се ракети со тежина од 300 до 500 килограми – рече Насрала во телевизискиот говор. одбележување на Денот на мачениците на Хезболах.

Тој додаде дека „беспилотните летала и ракетни фрлачи биле истрелани длабоко во окупираните територии“ и дека ќе продолжи да врши притисок врз израелските војници.

Ова е најсериозната ескалација меѓу Израел и Либан од втората либанска војна во 2006 година.

Инаку, Хезболах е поврзан со Хамас, но се смета за повлијателен. Тие се сојузник на Иран и дел од самопрогласената „оска на отпорот“, чиј најголем непријател е Израел.