4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Хакерската група „Анонимуси“ испрати предупредувачка порака до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Хакерската група „Анонимуси“ објави ново видео со предупредувачка порака за израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху (Нетанјаху) среде ескалацијата на конфликтот на земјата со Хамас во Палестина, пишува Daily Express.com.

– Поздрав граѓани на светот – започнува видеото.

– Ние сме „Анонимус Глобал“ и имаме порака за Бенјамин Нетанјаху и израелската влада. Нашите будни очи ги гледаа злосторствата извршени врз Палестинците во Газа под ваше водство. Тековното бомбардирање резултираше со незамисливо уништување, со изгубени илјадници невини животи, вклучително и над 4.000 деца и многу повеќе повредени и раселени. Револтирани сме од овие постапки. Ве повикуваме, Бенјамин Нетанјаху, и вашата влада веднаш да ги прекинете овие бескрајни напади врз Газа.

Но, критиките кон Израел не завршија тука.

Anonymous Global продолжи да ги повикува израелските граѓани дека седат со скрстени раце додека нивната влада убива невини цивили.

– Луѓе на Израел, ве повикуваме да побарате одговорност од вашите лидери и да се изјасните против бесмисленото крвопролевање – порачаа тие.

– Вашите гласови имаат моќ да донесат позитивни промени и да спасат безброј животи. Не седете со скрстени раце додека вашата влада прави злосторства во ваше име. Станете и придружете ни се во нашиот повик за правда и мир.

Анонимус Глобал ја заврши својата порака со нота на надеж и поддршка за Палестина.

– Конечно, до палестинскиот народ, знајте дека не сте сами во оваа борба. Ние стоиме со вас и заедно ќе се бориме против тиранијата и угнетувањето со кои се соочувате секој ден.

Останете силни и издржливи. Нема да мируваме додека не биде задоволена правдата. Ние сме анонимни. Ние сме Легија. Ние не простуваме. Не забораваме. Чекајте не – заклучија тие.