4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Вонредна состојба на Исланд – стотици потреси за неколку часа, наредена е евакуација

Исланд прогласи вонредна состојба, а полицијата ги повика жителите да го евакуираат крајбрежниот град Гриндавик по интензивниот бран потреси на југозападот на земјата поврзан со можна ерупција на вулканот Фаградалсфјал. Речиси 800 земјотреси се регистрирани помеѓу полноќ и 14 часот, а најплиткиот е на длабочина од 3 до 3,5 километри, објави Исландската метеоролошка служба.

Исландската агенција за цивилна заштита соопшти дека „ тунелот од магма што се формира може да стигне до Гриндавик“. Исландските власти додадоа дека е невозможно да се каже дали и каде магмата може да се пробие на површината.

„Земјотресите може да станат посилни од оние што веќе се случиле, а овој редослед на настани може да доведе до ерупција. Сепак, сè уште нема знаци на приближување на магмата до површината. Нејзиниот напредок внимателно се следи“, соопшти агенцијата за цивилна заштита. .

Властите ги повикаа жителите на мирна евакуација и нагласија дека нема непосредна опасност.

„Сакаме да повториме дека жителите мора да ги евакуираат своите домови и да го напуштат градот. Но, исто така сакаме да повториме дека ова не е итна евакуација, има доволно време да се подготвиме и мирно да го напуштат градот“, најавија тие.