4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Нетанјаху до Макрон: Злосторствата што денеска ги изврши Хамас во Газа ќе ги изврши утре во Париз

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху (Нетанјаху) реагираше на интервјуто на францускиот претседател Макрон за Би-Би-Си, каде Макрон го повика Израел да го запре убивањето на жени и бебиња во Газа и го повтори својот повик за прекин на огнот во војната.

Нетанјаху одговори со тврдењето дека сите нации треба да го осудат Хамас, а не Израел, посочувајќи дека неговата армија се обидува да ги евакуира цивилите од конфликтот додека Хамас ги користи цивилите како жив штит.

„Злосторствата извршени денеска од Хамас-ИСИС во Газа ќе бидат извршени утре во Париз, Њујорк и ширум светот“, предупреди Нетанјаху во својата изјава.

Вербалниот судир доаѓа во време на ескалација на конфликтот меѓу Израел и Хамас, при што меѓународните лидери се обидуваат да посредуваат за прекин на огнот. Макрон изрази загриженост за цивилите во Газа, додека Нетанјаху инсистира дека Хамас е виновен за ситуацијата на теренот.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“