8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

ФБИ ги заплени телефоните на градоначалникот на Њујорк, истражуваат соработка со Турција

Агентите на ФБИ ги запленија телефоните и електронските уреди на градоначалникот на Њујорк, Ерик Адам, како дел од федералната истрага за финансирањето на неговата кампања.

Заплените се поврзани со истрага за корупција за да се утврди дали Адам заговарал со владата и турските граѓани во кампањата за градоначалник на Њујорк во 2021 година.

„Во понеделникот вечерта ФБИ му пријде на градоначалникот по настан. Градоначалникот веднаш одговори на барањето на ФБИ и им ги предаде електронските уреди“, рече Бојд Џонсон, адвокат на кампањата, во соопштението испратено до агенциите.

„Тој не е обвинет за никакво кривично дело и продолжува да соработува со истрагата“, додаде тој.

Постои сомнеж дека примал турски донации преку лажни донатори

Федералната истрага за кампањата на Адам стана јавна минатата недела кога агенти на ФБИ упаднаа во домот на собирачот на средства за неговата кампања, 25-годишната приправничка Брајана Сагс, каде што запленија компјутери, мобилни телефони и папка со ознака „Ерик Адамс“.

Минатата недела, по претресот, градоначалникот ненадејно го напушти Вашингтон, каде што требаше да се сретне со лидерите на Белата куќа и конгресот во врска со приливот на мигранти во неговиот град, и се врати во Њујорк. Адамс во соопштението за медиумите рече дека „нема што да крие“ и дека ќе продолжи да соработува во истрагата.

„Њујорк тајмс“ пишува дека претресот во домот на Сагс бил со цел да се пронајдат докази за таен договор во кој учествувале изборниот штаб на градоначалникот, турската влада и градежна компанија во Бруклин во турска сопственост.

Истрагата има за цел да утврди дали донациите од турската влада и турските граѓани биле исплаќани на Адамс преку систем во кој имало лажни донатори. Засега не е јасна врската помеѓу запленувањето на уредите на Адам и претресот на Брајана Сагс.