8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Захарова предупреди на еколошка катастрофа во Украина

Постои голема веројатност околу 12 милиони тони радиоактивен отпад да навлезат во Днепар и подземните води, како резултат на можната ерозија на браната.

Состојбата со складирањето на опасен радиоактивен отпад (RAW) во Украина станува застрашувачка, предупреди портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

„Тој отпад претставува значаен и опасен извор на загадување на животната средина. Постои голема веројатност околу 12 милиони тони радиоактивен отпад да навлезат во Днепар и подземните води, како резултат на можната ерозија на браната “, рече Захарова.

Како што додаде таа, „околу 14 тони радиоактивна прашина се шири низ околината секоја година, вклучувајќи ги и земјоделските површини“.

„Киев не издвојува средства за да ја обезбеди еколошката безбедност на фабриката за хемиска фабрика Днипро, што на крајот може да доведе до еколошка катастрофа, не само на територијата на земјата контролирана од режимот во Киев, туку и надвор од нејзините граници“, заклучи таа.