10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Хамас лансира ракети длабоко во Израел, сирени за тревога во Тел Авив

Сирените за тревога се огласија во Тел Авив и околните области кога Хамас лансира ракети длабоко во Израел. Палестинската милитантна група тоа го опиша како одговор на зголемениот број цивилни жртви во Газа. Медицинските служби известија дека две жени во Тел Авив имаат рани од шрапнели од ракетен истрел.

Хамас ги лансира ракетите по релативно затишје во ракетниот оган додека израелските сили спроведуваат копнена офанзива во Газа во петтата недела од војната.

Војската објави дека речиси 9.500 проектили, ракети и беспилотни летала биле истрелани врз Израел од Газа и други области од 7 октомври, а 2.000 од нив биле соборени од противвоздушна одбрана дизајнирана да ги игнорира проектилите што ќе слетаат во области во кои не може да предизвикаат штета.

Околу 12 отсто од ракетите истрелани од Газа, кои главно се локално произведени, паднале на палестинска територија, соопшти израелската војска.

„Со влегувањето на израелските копнени сили во Газа дојде до значително намалување на бројот на лансирања“, соопшти армијата.