-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Ердоган: Подготвени сме да ги преземеме повредените Палестинци и да извршиме притисок врз Израел

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека земјата е подготвена да ги преземе повредените Палестинци од Газа додека болниците во енклавата пријавуваат дека се претрупани. Тој исто така рече дека Турција ќе изврши притисок врз Израел да обезбеди евакуација на палестинските бегалци од Газа.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен отвори дискусии за зголемување на протоколот за хуманитарна помош и преминот Рафах, каде Ердоган сака да види до 500 камиони дневно.

Анкара ќе преземе чекори за обезбедување возила за брза помош, храна, вода и лекови за Газа во соработка со други земји, додаде тој, по враќањето на самитот на организациите за економска соработка во главниот град на Узбекистан Ташкент.

За време на овој конфликт, турскиот лидер е цврсто против Израел, нарекувајќи го окупатор и велејќи дека Хамас не е терористичка организација.