4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Ердоган: Настаните во Газа се несреќа, катастрофа и злосторство против човештвото

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека настаните што се случија во Појасот Газа во текот на изминатиот месец претставуваат „несреќа, катастрофа и злосторство против човештвото“.

„Турскиот народ ќе продолжи да ги поддржува жителите на Газа бидејќи тие одбиваат да ги напуштат своите домови и земја до крај“, рече Ердоган на комеморативната средба по повод 85-годишнината од смртта на основачот и прв претседател на Турција Мустафа Кемал. Ататурк, јавува “Анадолија£, пренесува Танјуг.

Тој изјави дека Израел „го тестира нашето трпение со заблуди за ветената земја, вклучувајќи ја и територијата на Турција, со закани за употреба на нуклеарно оружје“.