5.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

САД го отфрлија планот на Нетанјаху за Газа

Палестинците треба да управуваат со Газа откако Израел ќе ја заврши војната против Хамас, рекоа во средата САД, отфрлајќи ја идејата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека Израел ќе биде одговорен за безбедноста на Газа на неодредено време. Вооружени лица на Хамас од Газа ја пробија границата со Израел на 7 октомври и убија 1.400 луѓе.

Еден месец подоцна, Вашингтон започна дискусии со израелските и арапските лидери за иднината на Појасот Газа што нема да биде управувана од Хамас. Иако планот допрва треба да се појави, американскиот државен секретар Ентони Блинкен во средата ги изложи црвените линии и очекувањата на Вашингтон за опколениот крајбрежен регион во неговите најобемни коментари досега за ова прашање.

„Нема повторна окупација на Газа по завршувањето на конфликтот, нема обид за блокада или опсада на Газа, нема намалување на територијата на Газа“, рече Блинкен на прес-конференција во Токио. Блинкен рече дека можеби ќе биде потребен „некој преоден период“ на крајот на конфликтот, но дека посткризното управување со Газа мора да ги вклучи Палестинците.

„Тоа мора да вклучи владеење предводено од Палестинците и обединување на Газа со Западниот Брег под палестинската управа“, рече шефот на американската дипломатија. Во понеделникот, Нетанјаху изјави за Еј-би-си Њуз дека Израел „на неодредено време“ ќе има одговорност за безбедноста на енклавата по војната.

Израелските власти оттогаш се обидоа да разјаснат дека немаат намера да ја окупираат Газа по војната, но допрва треба да артикулираат како можат да осигураат безбедност без да одржуваат воено присуство.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“