-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Републиканците одржаа дебата, кандидат го нарече Зеленски „комичар во карго панталони“

Ривалите на Доналд Трамп за републиканската претседателска номинација на дебатата зборуваа остро за конфликтот Израел-Хамас, ветувајќи безусловна поддршка за Израел и напаѓајќи го справувањето со кризата од страна на демократскиот претседател Џо Бајден.

На прашањето каква порака ќе му испрати на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, гувернерот на Флорида Рон ДеСантис одговори: „Би му рекол на Биби (Нетанјаху): „Заврши ја работата еднаш засекогаш со овие касапи Хамас, тие се терористи“. Ники Хејли, поранешната американска амбасадорка во ОН, која ја фокусираше својата кампања на нејзиното надворешнополитичко искуство, го критикуваше Бајден за притисокот врз Израел да размисли за хуманитарни паузи.

„Последното нешто што треба да направиме е да му кажеме на Израел што да прави. Единственото нешто што треба да направиме е да ги поддржиме и да го елиминираме Хамас“, рече таа.

Сенаторот од Јужна Каролина Тим Скот рече дека Бајден треба да изврши директни напади врз Иран, спонзор на Хамас, како одмазда за нападите на проиранските сили во Сирија и Иран против американската војска.

Неколку часа претходно, Вашингтон објави дека американската војска извршила напади врз складиште за оружје во Сирија за кое Пентагон соопшти дека го користеле иранските сили. „Ако сакате да промените нешто, не можете само да продолжите да напаѓате магацини во Сирија“, рече тој.

„Всушност треба да ја отсечете главата на змијата. Главата на змијата е Иран, а не само неговите посредници“, додаде тој. По трет пат, поранешниот претседател Доналд Трамп не се појави на дебатата на неговата партија, наместо тоа одржа политички митинг во близина, каде што повторно предложи Републиканската партија да ги откаже идните дебати.

„Време е републиканскиот естаблишмент да престане да троши време и ресурси“, рече Трамп, додавајќи дека дебатата е „невидлива“. Вивек Рамасвами, кој се залага за изолационистички пристап кон надворешната политика, рече дека ќе ја прекине помошта за Украина и го нарече украинскиот претседател Володимир Зеленски „комичар во карго панталони“.

Освен што повикаа на посилен одговор во странство, кандидатите ветија дека ќе ги казнат симпатизерите на Хамас дома. Запрашан за пропалестинските собири кои се проширија на студентските кампуси, Скот рече дека ќе го запре федералното финансирање од кој било универзитет што нема да го спречи антисемитизмот.

ДеСантис вети дека ќе ги депортира сите странски студенти кои ќе изразат поддршка за Хамас. „Ако сте овде со студентска виза како странски државјанин и имате заедничка кауза со Хамас, ќе ви ја откажам визата и ќе ве испратам дома“, рече тој.

Еден ден откако демократите и групите за правата на абортусот победија на неколку референдуми за абортусот, републиканците се обидоа да формулираат победничка порака за прашање што ја мачи партијата откако Врховниот суд на САД, предводен од конзервативците, минатата година го укина абортусот како право ширум САД.

Сега за тоа одлучуваат сојузните држави. Скот рече дека ќе поддржи федерална забрана за абортус по 15-та недела од бременоста, додека Хејли истакна дека таквото закон не може да помине во Сенатот.

ДеСантис, кој оваа година го забрани абортусот по шестата недела од бременоста на Флорида, не се осврна на федералниот закон, но рече дека се залага за „култура на животот“. Кандидатите го нападнаа Бајден за неговото справување со економијата, тврдејќи дека неговиот фокус на климатските промени го забавиле растот.