4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Пакистанец убил маж со кујнски нож во трамвај во Загреб, осуден на 12 години

Пакистанец убил маж со кујнски нож во трамвај во Загреб. Високиот кривичен суд ја потврди пресудата на Жупанискиот суд во Велика Горица, со која пакистанскиот државјанин Мухамед С. (27) е осуден на 12 години за убиството на Синиша В. (52) во загрепскиот трамвај број 6 во септември 2021 година. Според обвинението, на 18.9.2021 година, околу 9 часот, додека се возел на трамвајската линија број 6, на Мостот на младоста во Нови Загреб, Мухамед С. се расправал со патникот Синиша В. по што расправијата прераснала во физички конфликт.

Во еден момент Мухамед С. извадил кујнски нож и со него во пределот на вратот го пробол Синиша В., кој починал на самото место. Пакистанскиот државјанин потоа излегол од трамвајот и истиот ден отпатувал за Италија, каде што два месеца подоцна бил уапсен по потерница по него.

Уапсен е во Фиренца, а полицијата го открила преку неговиот мобилен телефон. Мухамед С. дошол во Хрватска во 2017 година како илегален имигрант, а при влегувањето во Хрватска паднал под воз и ја загубил ногата.

ВКС прецизира дека Мухамед С. изразил жалење, а претходна неосудуваност, неговиот претходен живот, многу тешките услови за живеење, фактот што останал без нога и дека тој бил жртва на психичко и физичко насилство, биле соодветно ценети како ублажување во пресудата.