-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Силен земјотрес ја погоди Кина

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди регионот на јужниот дел на Ксинџијанг во Кина, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Според извештајот на EMSC, земјотресот бил на длабочина од 26 километри.

Првично беше соопштено дека земјотресот бил со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала, со длабочина од 8 километри.