-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Поранешeн агент на ЦИА сексуално злоставувал десетици жени, ги дрогирал и фотографирал голи

Поранешен агент на ЦИА, обвинет за дрогирање и сексуално злоставување на најмалку дваесетина жени за време на различни странски задачи, пред судот во Вашингтон се изјасни за виновен за сите обвиненија за сексуална злоупотреба, поради што може да биде осуден на 30 години затвор.

Брајан Џефри Рејмонд (47) чувал речиси 500 видеа и фотографии што ги направил од голи, онесвестени жени, вклучително и на такви на кои може да се види како ги отвора нивните очни капаци и како ги пипка, соопштија обвинителите. Сликите датираат од 2006 година и следат голем дел од кариерата на Рејмонд, со жртви во Мексико, Перу и други земји.

Случајот е срам за ЦИА, која беше на удар на критики во последните месеци поради честопати таинствено и застарено справување со недоличното однесување, пренесува медиумот.

Најмалку дваесетина жени се јавиле да им кажат на властите и на Конгресот за сексуалните напади, несаканите допири и, како што велат, напорите на ЦИА да ги замолчи. Приправник на ЦИА беше осуден за напад во август, откако и завитка шал околу вратот на колешката и се обиде да ја бакне на скали во седиштето на агенцијата Ленгли.

ЦИА јавно ги осуди злосторствата на Рејмонд, а директорот на ЦИА, Вилијам Барнс во мај започна серија реформи за да се насочат барањата, да се поддржат жртвите и побрзо да се дисциплинираат оние кои се вклучени во недоличното однесување.

„Како што покажува овој случај, ние сме посветени да работиме со органите за спроведување на законот за да обезбедиме правдата да биде задоволена“, се вели во соопштението на ЦИА. „Дополнително, многу сериозно ги сфаќаме сите наводи за сексуален напад или вознемирување и презедовме значителни чекори за да обезбедиме инклузивна средина за нашата работна сила“, се вели во извештајот.

Адвокатот на Рејмонд не одговори на барањата за коментар.

Обвинителите го опишаа 47-годишниот Рејмонд како искусен сексуален предатор кој водел детален список на потенцијални жртви организиран по име, етничка припадност и белешки за нивните физички карактеристики.

Чешлајќи ги неговите уреди, иследниците пронајдоа инкриминирачка историја на пребарување на Интернет за термини како „ алкохол и несвестица“ и „водка и валиум“. Во една е-пошта до онлајн аптеката, Рејмонд напишал: „Добро попладне, дали имате хлорал хидрат за несоница?

Кога бил уапсен пред три години, Рејмонд бил стациониран во Мексико Сити, каде што запознал жени на апликации за запознавање и ги поканил во неговиот стан изнајмен од амбасадата.

Дека Рејмонд е предатор беше откриено дури во 2020 година, откако гола жена, која поранешниот агент ја запознал на Тиндер, повикала за помош од неговиот балкон во Сан Диего.

Поради ова загрижен сосед повикал полиција. Инспекторите ги пребарале електронските уреди на Рејмонд и почнале да ги идентификуваат жртвите, од кои сите опишале дека доживеале некаков вид на губење на меморијата за време на нивното време со него. Обвинителите имаа намера да повикаат дури 14 наводни жртви за време на судењето.

Рејмонд се изјасни за виновен по четири од 25 точки од обвинението, вклучително и сексуален напад, принуда и транспорт на непристоен материјал. Поранешниот агент ќе биде осуден во септември, а се соочува со затвор од 24 до 30 години.