5.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Патрушев: Расте ризикот од употреба на нуклеарно, хемиско или биолошко оружје

Кремљ денеска соопшти дека Западот ја покажал својата агресија кон Русија, но кога станува збор за нуклеарното оружје, Москва има своја доктрина и тоа нема да се промени. Секретарот на рускиот совет за безбедност, Николај Патрушев, моќен сојузник на рускиот претседател Владимир Путин, претходно денеска изјави дека деструктивната политика на САД и нивните сојузници го зголемува ризикот од употреба на нуклеарно, хемиско или биолошко оружје.

Запрашан да ги коментира изјавите, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече: „Патрушев е секретар на Советот за безбедност. Тој е дел од Кремљ. А неговите изјави се изјави од Кремљ. Што се однесува до Руската Федерација, ние имаме доктрина дека јасно кажува сè. Нема промени. Тоа го потврди и претседателот“, рече Песков.

Како секретар на Советот за безбедност на Русија, Патрушев е во центарот на одлучувањето за надворешната и безбедносната политика. Патрушев не даде конкретни детали за тоа каде би можело да се користи оружјето за масовно уништување, но го обвини Вашингтон дека не успеал да донесе мир на Блискиот Исток и дека ја ескалирал војната во Украина со поддршката на Киев.

Патрушев рече дека Западот со години ја подготвувал Украина за војна со Русија и дека Украина се обидела да ги нападне руските нуклеарни централи, вклучувајќи ги електраните ‘Ленинград’, ‘Калининград’ и ‘Курск’. „На 26 октомври украински UAV (беспилотно летало) удри во складиште за нуклеарен отпад во областа на нуклеарната централа ‘Курск’“, рече тој на државната телевизија.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“