4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Судење на Трамп во Њујорк: Упорно се караше со судијата

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) се пожали на нефер третман за време на пркосното сведочење на судењето во Њујорк за деловна измама, како резултат на што судијата се закани дека ќе му го скрати сведочењето.

Додека беше испрашуван за сметководствените практики на неговата компанија, Трамп се судри со судијата Артур Енгорон, кој одлучува дали да изрече казни од неколку стотици милиони долари.

– Господине Кисе, можете ли да го контролирате вашиот клиент – го прашал судијата Енгорон адвокатот на Трамп.

Трамп често избегнуваше директни одговори, наместо да се фалеше со својот имот и богатство и да ги преиспитуваше мотивите на њујоршката јавна обвинителка Летиција Џејмс (Џејмс), демократот кој го покрена случајот.

– Ова е политички лов на вештерки и мислам дека треба да се срамите од тоа – рече Трамп.

Тој призна дека неговата компанија не обезбедила точни проценки на станбени кули, терени за голф и други имоти.

Обвинителите на државата Њујорк рекоа дека тие вредности се надуени за да се добијат подобри услови за финансирање, а Енгорон веќе пресуди дека тие се лажни. Сепак, Трамп рече дека многу средства, како што се неговиот имот Мар-а-Лаго и теренот за голф Дорал во Флорида, биле потценети.

Тој призна дека неговата резиденција Трамп Тауер во Њујорк и неговиот имот Севен Спрингс северно од градот се преценети. Тој нагласи дека тоа не треба да биде важно бидејќи проценките вклучуваат забелешка дека можеби не се точни, а банките не ги сфатиле сериозно.

Да потсетиме, во обвинението се наведува дека Трамп ги довел во заблуда кредиторите и осигурениците со преценување на вредноста на неговите средства, поради што заработил 100 милиони долари и го преувеличил своето богатство за 2 милијарди долари.