-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Русија: Уништивме 17 украински беспилотни летала над Црното Море и Крим

Руската противвоздушна одбрана утринава пресретна и уништи вкупно 17 украински беспилотни летала над Црното Море и територијата на полуостровот Крим, соопшти руското Министерство за одбрана.

Системите за противвоздушна одбрана уништија девет беспилотни летала, а осум беа пресретнати од системи за електронско војување, објави Министерството на „Телеграм“.

Претходно, рускиот гувернер на црноморското пристаниште Севастопол, Михаил Развозаев, изјави дека остатоци паднале на покривот на приватна куќа во селото Андривки, предградие на Севастопол, при што накратко се запалила.

Шот, руски медиум кој често пренесува веродостојни безбедносни информации, објави дека силни експлозии се слушнале во близина на градовите Новофедоривка и Саки околу 4:10 часот (1:10 часот по Гринич). Во Саки има руски воен аеродром.

Засега немаше коментар од Украина, но Киев во последниве месеци ги засили своите напади врз руската воена инфраструктура на Крим, полуостров кој Москва го анектираше од Украина во 2014 година.

Русија води сеопфатна војна против Украина повеќе од 20 месеци. Украина возвраќа благодарение на западната воена помош и постојано ја објави својата намера да го врати Крим.

Русија го користи Крим како база за снабдување за својата војна против Украина. Затоа, во последните недели, Киев постојано напаѓаше воени цели на Крим. Оштетени се важно бродоградилиште, воени бродови и базата на руската Црноморска флота.