10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Палестинско Министерство за здравство: Бројот на загинати во Газа надмина 10.000

Бројот на Палестинци убиени во Газа откако Хамас го нападна Израел на 7 октомври надмина 10.000, соопшти палестинското Министерство за здравство кое е под контрола на Хамас.

Повеќе од 70 отсто од загинатите се деца, жени и постари лица, додека околу 24.000 луѓе се повредени, според Министерството.