4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Бајден планира да испрати во Израел прецизно наведувани бомби во вредност од 320 милиони долари

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден (Џо Бајден) го информираше американскиот Конгрес дека планира да испрати прецизно наведувани бомби во Израел во вредност од 320 милиони долари.

Ројтерс пренесува дека американскиот „Волстрит џурнал“ испратил формално известување до лидерите на Конгресот за планираното пренесување на „Спајс фамилијарни плови бомби собранија“, вид на прецизно наведувано оружје од воени авиони.

Повикувајќи се на кореспонденцијата што ја виде, WSJ рече дека производителот „Рафаел САД“ ќе ги достави бомбите на својата партнерска компанија во Израел, „Рафаел напредни одбранбени системи“, за употреба од страна на израелското Министерство за одбрана.