-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски го опцу Путин на американската телевизија

Претседателот на Украина Володимир Зеленски го проколна Владимир Путин за време на гостувањето на американската телевизија NBC News.

Тој рече дека не се подготвени својата слобода да му ја предадат на „е*аниот терорист“ Путин.

– Имам многу сила, но и да се чувствувам силен, а имам многу енергија, не значи дека сакаме да се бориме цел живот бидејќи цената е висока, како што кажав. Затоа што војната го зема најдоброто од нас, најголемите херои, најдобрите мажи, жени, деца. Тоа е тоа. Но, ние не сме подготвени да му ја дадеме нашата слобода на овој е*ан терорист Путин. Тоа е тоа. Затоа војуваме – рече тој.

Тој го покани поранешниот американски претседател Доналд Трамп да ја посети Украина, откако рече дека војната меѓу Украина и Русија може да заврши во рок од 24 часа доколку победи на претседателските избори.

– Поранешниот претседател Трамп рече дека за 24 часа може да го реши и да стави крај на војната, така што и тој е добредојден. Претседателот Бајден беше тука и мислам дека разбра некои детали што можете да ги разберете само додека сте тука. Ако може да стигне тука, ќе ми требаат 24 минути – да, 24 минути. Нема повеќе – 24 минути да му објасни на Трамп како не може да ја менаџира оваа војна во таа временска рамка. Не може да донесе мир поради Путин – продолжи тој.

Зеленски не е сигурен дали Трамп ќе ја поддржи Украина доколку биде реизбран.