4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Таткото, кој мислеше дека ќерка му е убиена во нападот на Хамас, сега добил информација дека можеби е сè уште жива

Таткото од Ирска, кому претходно му беше кажано дека ќерка му е убиена во напад на Хамас во Израел, сега слушнал дека можеби е сè уште жива.

На Том Хенд од Даблин првично му беше кажано дека ќерка му Емили е меѓу убиените во нападот на Хамас врз кибуцот Бери на 7 октомври.

Ирската амбасада во Израел потврди за RTE дека сега се верува оти Емили била киднапирана, а не убиена, јавува Би-би-си.

Официјален претставник на Амбасадата рече дека тестовите покажале дека нејзината ДНК не била пронајдена меѓу жртвите во тој напад.

Семејството на Емили во неделата изјави дека израелските одбранбени сили сега веруваат дека постои голема можност таа да е меѓу луѓето што Хамас ги држи како заложници во Газа.

Се сомневаат дека како заложници биле земени и нејзината пријателка кај која престојувала, како и мајката на нејзината другарка.

Томас Хенд се соочи со мачно дводневно чекање за веста за ќерка му Емили откако палестинските терористи упаднаа во нивниот кибуц околу 7 часот наутро во саботата наутро масакрирајќи најмалку 100 луѓе.

Ханд рече дека кибуцот бил под опсада околу 12 часа тој ден за време на кои тој не знаел каде се наоѓа или каква е судбината на неговото дете.

Во едно потресно интервју за Си-ен-ен, Ханд се расплака додека го раскажуваше моментот кога конечно му било кажано дека телото на неговата ќерка е пронајдено – и рече дека неговата реакција била олеснувачка бидејќи му било мило што, наместо тоа, не била киднапирана.

„Рекоа: Ја најдовме Емили. Таа е мртва, а јас само реков: Да!“

„Не го прави тоа често, но, за жал, таа вечер, таа вечер – петок навечер – отиде да спие кај пријателката“ – рече Ханд.

Следното утро реонот бил нападнат.

„Или е мртва или е во Газа. И ако знаете нешто за тоа што им прават на луѓето во Газа, тоа е полошо од смртта. Таа немаше да има храна. Не би имала вода. Таа ќе беше во темна соба и преплашена. Така, смртта беше благослов. Апсолутен благослов“, рече тогаш очајниот татко.