-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Пристигна предупредување од САД: Ако Иран и Хезболах го нападнат Израел, ние ќе се вклучиме во војната

Ентони Блинкен (Антони), американскиот државен секретар, преку регионалните партнери, испрати порака до Иран и Хезболах дека САД се подготвени да интервенираат воено доколку започнат војна против Израел.

Како што пренесува „Њујорк тајмс“, целта на посетата била да се спречи ширењето на војната надвор од Појасот Газа и да се одвратат Иран и Хезболах да влезат во конфликт со Израел.

Американскиот секретар го посети Багдад пред два дена, давајќи му поддршка на ирачкиот премиер Мохамед Шија Ал Судани (Мохамед Шија) и испрати порака до Иран за посветеноста на Америка за безбедноста на американскиот персонал.

Блинкен го посети и окупираниот Западен Брег и се сретна со претседателот на палестинската управа, Махмуд Абас. Блинкен и Абас разговараа за напорите за враќање на мирот на Западниот Брег, каде нападите на израелската армија и смртоносните напади од вооружени израелски доселеници се зголемени по нападот на 7 октомври.

За време на посетата на израелските власти, Блинкен приватно предложи начин да се намали бројот на цивилни жртви. Тој побара од Израел да користи помали бомби.