10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Израел тврди дека градот Газа е целосно опколен

Израелските одбранбени сили (ИДФ) целосно го опколија градот Газа и стигнаа до морето, со што Појасот Газа практично е поделен на север и југ, изјави на брифинг портпаролот на армијата, бригадниот генерал Даниел Хагари.

Се додава дека во операцијата се „ликвидирани голем број терористи“.

ИДФ исто така вели дека во текот на изминатиот ден нивните воени авиони нападнале речиси 450 цели вклучувајќи воени објекти, набљудувачки и противтенковски пунктови.

Израел во неделата соопшти дека го опколил градот Газа.