4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Брнабиќ разговараше со Шји Џјипинг: „Кина никогаш нема да го промени својот став за Косово“

Разговорот со Шји Џјинпинг помина добро. Претседателот на Кина посочи дека в година ќе дојде во Србија. Тоа е најважно за нашите граѓани. Потврдивме дека Кина никогаш нема да го промени својот став за Косово и дека Србија секогаш ќе ја почитува кинеската политика, изјави премиерката Ана Брнабиќ по средбата со кинескиот претседател, Шји Џјинпинг.

Таа рече дека средбата има политичко значење и дека граѓаните на Србија може да бидат горди.

За време на нејзината посета на Кина, која следуваше само неколку недели по потпишувањето на договорот за слободна трговија, Брнабиќ разговараше и со кинескиот премиер, Ли Кијанг.

По средбата со кинеската колешка, Брнабиќ изјави дека меѓу Србија и Кина нема отворени политички прашања нагласувајќи дека имала срдечен и отворен разговор со Ли Кијанг.

Кина ја потврди својата поддршка за принципите на меѓународното право и територијалниот интегритет на Србија, а Србија ја повтори својата поддршка за политиката на една Кина.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“