-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

15-годишниот син на Рамзан Кадиров стана шеф на обезбедувањето на својот татко

Адам Кадиров, 15-годишниот син на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, кој оваа година беше снимен како тепа затвореник во притвор, е назначен на највисоката позиција меѓу телохранителите на својот татко.

Еден од највисоките безбедносни функционери на Кадиров, Замид Чалаев, рече дека Адам е назначен за шеф на одделот за безбедност на чеченскиот лидер.

Сојузниците на чеченскиот лидер го пофалија Адам Кадиров, кој овој месец наполни 16 години, за неговата храброст и му честитаа на назначувањето.

Во септември помладиот Кадиров наиде на осуда од светот откога татко му објави видео на социјалните мрежи, на кое се гледа како Адам удира и клоца затвореник обвинет за палење на Куранот.

Рамзан Кадиров, сојузник на Путин, тогаш изјави дека се гордее на својот син и дека го почитува Адам затоа што добил „возрасни идеали за чест, достоинство и одбрана на својата вера“.