10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+СВЕТ

По 18 часа заврши заложничката криза во Хамбург: Уапсен маж, детето е добро

По 18 часа заврши заложничката криза на аеродромот во Хамбург.

Осомничениот излегол од автомобилот со својата ќерка, по што властите без отпор го уапсиле. Се чини дека детето е неповредено.

За потсетување, авиосообраќајот во Хамбург синоќа беше целосно во прекин. Целиот пристап до терминалите е блокиран. 3.200 патници од згради и авиони мораа да бидат евакуирани на безбедно.

– Поради полициската операција, летовите на аеродромот во Хамбург се прекинати од 20:24 часот. а денес веќе не се лансирани. Погодени се 27 движења на летови (6 полетувања и 21 слетување) – пренесува Bild.

Проблемот со старателството над детето
Портпаролката на полицијата Сандра Левгрун за Билд изјави дека полицијата цела ноќ преговарала со мажот на турски јазик и дека позадината на инцидентот е очигледен спор околу старателството над детето.

Непосредно пред вооружениот маж да биде забележан од безбедносните сили на аеродромот, сопругата ја алармирала полицијата.

Таа ги предупредила властите дека нејзиниот сопруг брза кон аеродромот со детето.

Пукано двапати во воздух
Се наведува дека таткото Турчин (35) од Долна Саксонија го украл детето од мајката во саботата вечерта.

Тој возел со својот автомобил низ бариерата на теренот на аеродромот и испукал два куршуми во воздух, а потоа фрлил две запалени шишиња од возилото, изјави портпаролот на полицијата.

Полицијата соопшти дека никој не е повреден, додека аеродромот објави дека моментално е затворен за полетувања и слетувања.