10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Израелската армија се повлече од северните области на Појасот Газа

Израелската армија се повлече од северните области на Појасот Газа во саботата поради жестоките борби со палестинските борци во кои загинаа или ранети десетици израелски војници.

Повлекувањето доаѓа откако Израел во последните денови напредуваше во Појасот Газа од неколку правци, јавува Анадолија.

Жесток отпор
Армијата се соочува со жесток отпор од палестинските борци на неколку точки во Газа.

Израелските воени авиони, артилерија и воени бродови ги интензивираа нападите врз градот Газа и северниот дел на Појасот Газа.

Од друга страна, вооруженото крило на Хамас, бригадите Ал-Касам, соопшти дека нападнало израелски војници, оклопни возила и тенкови со ракетни гранати, особено во северниот дел на градот Газа.

На северната страна на Газа, израелските сили се повлекоа откако беа стационирани во областа Ал-Макуси во северниот дел на градот Газа и во северната област на бегалскиот камп Ал Шати, северозападно од градот Газа.

Израелските сили се вратија на север до станицата во областа Ал-Амрикија, северозападно од Беит Лахија, што значи дека армијата се повлече два километри до позицијата во областа до која стигна на првиот ден од копнената операција на 27 октомври.

Портпаролот на бригадата Ал Касам Абу Обеида изјави дека борците на Хамас се борат со израелските сили во Беит Ханун во северниот дел на Појасот Газа, во северозападниот дел од градот Газа и во југоисточниот дел на градот Газа во населбите Ал-Зајтон и Тал ал-Хава. .

– Нашите муџахедини (борци) уништија 24 израелски воени возила во последните два дена – изјави Абу Обеида.

Израелската армија во саботата соопшти дека изгубила 345 војници од почетокот на борбите во Појасот Газа на 7 октомври.

Портпаролот на армијата Даниел Хагари на прес-конференција изјави дека четворица војници се убиени во Газа, со што бројот на загинати се искачи на 345.

Во јужниот дел на градот Газа, израелската армија гранатираше области во населбите Ал Зајтон и Тал ал Хава.

Израелските сили останаа стационирани на 500 метри од крајбрежниот пат во Газа, познат како улица Ал-Рашид, во југозападниот дел на градот Газа.

Бригадите Ал Касам објавија дека се борат со израелските сили на јужната страна на Газа и објавија дека нападнале израелски тенк со противтенковска ракета „Конкурс“.

Каков е планот
Израелската армија се обидува да напредува од населбата Ал Зајтон кон северните делови на Газа.

Според обемот на уништувањето што го предизвикаа во населбата Тал ал Хава, се чини дека се подготвуваат копнено напредување од тие области.

Планот потсетува на копнената операција во Газа од 2008-2009 година. кој траеше 23 дена додека израелските сили напредуваа од источна Газа во населбата Ал-Зајтун.

Потоа израелските сили стигнаа до областа на болницата Ал-Кудс во населбата Тал ал-Хава. Областа беше изложена на силно израелско бомбардирање во последните денови, особено во околните области на болницата Ал-Кудс.

Израел ќе продолжи со операциите во Газа додека не постигне победа, дури и ако е потребна цела година, изјави во саботата државниот министер за одбрана.

– Ќе останеме во Газа додека не победиме, дури и ако е потребно една година – рече Јоав Галант во јавното обраќање што го емитуваше израелската радиодифузна управа.