4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Порака на Израел до Палестинците: Имате три часа да го напуштите северниот дел на Газа

Израелската армија објави дека ќе им дозволи на Палестинците да го напуштат северот преку главниот пат во Газа денеска од 13 до 16 часот.

– Ако се грижите за себе и за вашите најблиски, слушајте ги нашите упатства и тргнете на југ – најавија тие.

Американскиот специјален пратеник Дејвид Сатерфилд (Дејвид Сатерфилд во Аман рече дека меѓу 800.000 и еден милион луѓе веќе го напуштиле северниот дел на Појасот, додека меѓу 350 и 400 илјади од нив останале таму.