-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото: Pixabay
СВЕТ

Пентагон: Спречен е поширок конфликт во регионот на Блискиот исток

„Поширок регионален конфликт на Блискиот исток е избегнат“, изјави портпаролот на Пентагон. Зборувајќи за Би-Би-Си, бригадниот генерал Патрик С. Рајдер рече: „Во моментов гледаме дека овој конфликт е ограничен меѓу Израел и Хамас“.

Да потсетиме, лидерот на либанската шиитска исламистичка група Хезболах, Хасан Насрала, вчера го одржа својот прв говор по нападот на 7 октомври, во кој не сакаше да ги повика своите борци на сеопфатна војна против Израел.

Запрашан дали Хезболах бил успешно спречен да влезе во конфликтот, Рајдер рече: „Клучниот фокус на нашата влада и нашето Министерство за одбрана беше да се спречи ова да стане поширок регионален конфликт. Затоа распоредивме дополнителни капацитети за да вклучиме две ударни американски бригади и носачи на авиони во регионот за да обезбедиме низа опции и способности, доколку треба да одговориме на целосен опсег на непредвидени ситуации“.

„И така, гледаме дека, генерално кажано, е спречен поширок регионален конфликт. Не бараме никаков конфликт со Иран. Ние не бараме конфликт во целиот регион. Нашиот фокус овде е на задржување на ова и враќање на стабилноста и безбедноста во регионот што е можно поскоро“, рече тој.