8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Лидерот на Хезболах го одржа долгоочекуваниот говор: Операцијата на Хамас беше одлична и 100% палестинска

Лидерот на милитантната група Хезболах со седиште во Либан го одржува својот прв говор од 7 октомври. Говорот беше најавен пред неколку дена кога Хезболах мистериозно порача: „Го чекаме петок“.

Лидерот на Хезболах го почна својот говор со оддавање почит на либанските и палестинските „маченици“ убиени во конфликтот.

„Мои браќа и сестри, мир со вас“, вели Хасан Насрала. „Тука сме денес да се потсетиме на оние што се примери на Хезболах“, додава тој.

Тој вели дека некои либански и палестински борци, кои загинале, добиле медали и дека денеска се разговара со нивните семејства.

„Ако сакавте да барате војна со сите етички, морални и верски права, не можете да најдете војна“, додава тој.

Хасан Насрала е водечки глас во регионалната воена алијанса основана од Иран за да им се спротивстави на САД и Израел, позната како оска на отпорот.

Неговите изјави доаѓаат откако Хезболах го почна она што се чини дека е најголем напад врз Израел досега. Милитантната организација вчера објави дека извршила 19 симултани напади врз позициите на израелската армија и првпат употребила експлозивни дронови.

Хасан Насрала ја објасни позицијата на Хезболах и околината во Либан.

Тој ја изрази „својата благодарност до оние во Јемен и Ирак кои учествуваа во оваа битка“.

Вели дека „битката против поплавата во Алакса“, како што Хамас ги нарекува своите напади врз Израел, се проширила на повеќе од еден фронт.

„Операцијата на Хамас беше одлична и 100 % палестинска“, вели Насрала.

„Оваа операција немаше негативна страна и тие не можеа да сторат поинаку“, рече шефот на Хезболах за упадот на Хамас во Израел, во кој загинаа 1.400 луѓе, од кои огромно мнозинство беа цивили, и за време на кој беа извршени многубројни злосторства врз цивилни жртви.

Зборувајќи за животот во Газа, тој вели дека повеќе од два милиона луѓе живеат во „мала област“ и дека имаат „многу тежок живот“.

„Тие го убиваат нашиот народ секој ден“, вели тој за Израел.

Тој исто така рече дека нападот, кој додаде дека бил тајно планиран од палестинска група, ќе има трајни последици. „Оваа славна, сеизмичка операција предизвика пресврт на безбедносен, воен, политички, дипломатски, па дури и психолошки план“, рече тој. „Тоа ќе има длабоки стратешки последици“.

Насралах рече дека Израел си поставил премногу високи цели кога станува збор за обидот да го уништи Хамас и да ги избрише неговите водачи.

Тој, исто така, изрази сомневање во способноста на Израел да ја постигне својата наведена цел за ослободување на заложниците држени во Газа, велејќи дека во минатото бил принуден да преговара за ослободување на заробениците.