4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Канцеларијата на Нетанјаху: Израел ги прекина сите контакти со Газа

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху (Нетанјаху) објави дека министрите гласале за пренос на даночните средства што тој ги собрал на палестинската управа (ПА) во Рамалах, но ги отфрлиле парите наменети за Појасот Газа.

Одлуката на израелскиот безбедносен кабинет дојде во време на тензии во владата околу тоа дали некои даночни приходи на Западниот Брег треба да се префрлат на ПС.

– Израел ги прекинува сите контакти со Газа – се вели во соопштението на канцеларијата.

Нема да има повеќе палестински работници од Газа, а работниците кои биле во Израел на денот на избувнувањето на војната ќе бидат вратени во Газа.