4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Блинкен во Израел: Решението со две држави е единствениот начин да се обезбеди трајна безбедност

Хуманитарните резерви кои влегуваат во Појасот Газа не се доволни, изјави во петокот американскиот државен секретар Ентони Блинкен (Антони) за време на неговата посета на Израел, негова трета посета на таа земја од 7 октомври.

Обраќајќи им се на новинарите во Тел Авив, Блинкен рече дека за време на средбата со израелските власти нагласил дека „заштитата на цивилите мора да се одвива не само во Газа, туку и на Западниот Брег“.

Тој додаде дека со израелските власти разговарал и за хуманитарното примирје во Газа, за што е потребно време.

– Од самиот почеток бевме многу јасни дека во овој конфликт не се отвора втор или трет фронт – додаде Блинкен.

Блинкен рече дека решението за две држави е „единствениот начин“ да се обезбеди трајна безбедност за Евреите, демократскиот Израел и Палестинците кои ја сфаќаат својата легитимност да живеат во своја држава.

Израелската војска ги прошири своите воздушни и копнени напади врз Појасот Газа, кој е под немилосрдни воздушни напади по ненадејната офанзива на Хамас на 7 октомври.