4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Бајден: Израел има право да се брани, важно е да се поддржува и Украина

Американскиот претседател Џо Бајден ја повтори поддршката на неговата земја за Израел велејќи дека „Израел има право да се брани“, но укажа и на важноста од поддршката на Украина во руско-украинската војна.

Бајден одвоено се сретна со претседателот на Доминиканската Република, Луис Абинадер, и чилеанскиот претседател Габриел Борика, кои престојуваат во САД по повод самитот на лидерите на меѓуамериканското партнерство за економски просперитет, се вели во соопштението на Белата куќа.

На средбите со двајцата лидери се разговараше и за билатералните односи и можностите за зајакнување на економската соработка.

Покрај прашањата за економската соработка, Бајден и Борик ја повторија заедничката определба за борба против климатските промени и разговараа за други прашања од заеднички интерес.

Повторувајќи дека „САД го поддржуваат Израел и дека Израел има право да се брани според меѓународното хуманитарно право“, Бајден повтори дека неговата земја ќе продолжи со напорите за зголемување на хуманитарната помош за цивилите во Газа.

Бајден ја истакна важноста да продолжи да ја поддржува Украина во руско-украинската војна и изрази загриженост за глобалните ефекти од војната, особено за безбедноста на храната и енергијата.