4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Специјалниот пратеник на ОН: На огнот што веќе гореше му се додава масло, војната во Сирија се шири

Војната меѓу Израел и Хамас се шири во Сирија, поттикната од растечката нестабилност, насилството и недостигот на напредок кон политичко решение на 12-годишниот конфликт, изјави Геир Педерсен, специјален пратеник на Обединетите нации за земјата.

Тој на состанокот на Советот за безбедност рече дека со насилството во сирискиот конфликт народот на Сирија сега се соочува со „застрашувачка перспектива за потенцијална поширока ескалација“ по нападите на Хамас врз Израел на 7 октомври и израелската воена одмазда.

„Прелевањето на војната во Сирија веќе не е само ризик, тоа веќе почна“, изјави специјалниот пратеник на ОН за Сирија.

Педерсен укажа на воздушните напади во кои Израел неколкупати ги погоди сириските аеродроми во Алепо и Дамаск, како и одмаздата на САД за, како што рече, повеќекратните напади врз нивните сили извршени од „групи за кои Вашингтон тврди дека ги поддржува Иран, вклучително и оние на сириска територија“.

Специјалниот пратеник на ОН за Сирија рече дека имајќи предвид дека регионот на Блискиот Исток е „најопасен и напнат, се долева масло на огнот што веќе гореше во Сирија“, каде што имаше зголемување на насилството и пред 7 октомври.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“